2500 zgłoszonych zdjęć i kilkadziesiąt tysięcy oddanych głosów w walce o Nagrodę Publiczności – oto imponujące liczby pierwszej edycji Konkursu Fotograficznego Hydropolis (KFH). Konkurs wygrała Pani Magdalena Chudzik za pracę pt. Dwa światy. – Średni poziom zgłoszonych zdjęć był bardzo wysoki – ocenia Ryszard Horowitz, ambasador Hydropolis i członek jury.

W piątek w Hydropolis odbyła się Gala, podczas której wyróżniono i nagrodzono prace 11 laureatów. Nagrodę publiczności otrzymała Zuzanna Czekaj za zdjęcie zatytułowane Dark souls. Jej fotografia uzyskała ponad 7 tysięcy głosów internautów! – Już teraz zapraszamy na II edycję KFH, w 2018 roku – mówi Rafał Zagrobelny, menedżer Hydropolis.

Zwyciężczyni z Krakowa

Główną nagrodę otrzymała Magdalena Chudzik za fotografię pt. Dwa światy. – Cieszę się, że moje zdjęcie wygrało I edycję konkursu. Dzięki temu mogę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Fotografia została wykonana zimą, niespełna dwa lata temu. Przedstawia jedną z moich ulubionych kładek w Krakowie oraz łabędzia, który wlatuje w smog – opowiada laureatka. Mateusz Piesiak, utalentowany przedstawiciel fotografów młodego pokolenia oraz członek Jury KFH, wymienia walory fotografii, która zdobyła grand prix: – Główna nagroda trafiła do Pani Magdaleny, ponieważ zrobiła zdjęcie niebanalne. Takie, które przykuwa uwagę i jest znakomite kompozycyjnie.
– To zdjęcie było moim największym faworytem spośród prac nadesłanych do konkursu. Zdecydowanie urzekła mnie jego bardzo świadoma, mocna kompozycja – uzupełnia Małgorzata Skoczylas, jurorka konkursu.

Atrakcyjne nagrody i pokonkursowa wystawa

Wszystkie wyróżnione w Konkursie prace zdobią strefę wystaw czasowych Hydropolis. – Od minionego weekendu można oglądać je w cenie standardowego biletu. Wystawa potrwa do końca roku – zapowiada Aleksander Łoś z Hydropolis.
Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe. Zwyciężczyni I edycji KFH otrzymała czek na 2 tysiące złotych a jej fotografia zostanie opublikowana w październikowym wydaniu magazynu Podróże. Zwycięzcy poszczególnych kategorii zgarnęli po tysiąc złotych, natomiast laureatka nagrody publiczności otrzymała markowy aparat do zdjęć podwodnych.

Burzliwe obrady Jury!

Ocena utalentowanych i doświadczonych fotografów zasiadających w Jury uwzględniała m.in. jakość, oryginalność, kreatywność oraz walory artystyczne fotografii. Jak zgodnie podkreślają jurorzy, wybór wyróżnionych prac nie był łatwy. – Obrady były bardzo dynamiczne i burzliwe. Sytuacja zmieniała się z minuty na minutę, jak podczas ważnego wydarzenia sportowego. Wszechstronna tematyka umożliwiły nam dobrą i merytoryczną dyskusję – podkreśla Marcin Oliva Soto. – Poziom konkursu był bardzo różnorodny. Nie brakowało artystycznych zdjęć z ukrytym przekazem, ale wyróżniliśmy także ciekawe fotografie reporterskie – podsumowuje Maria Brzezińska z magazynu Podróże.

Konkurs z ekologicznym przesłaniem

– Do udziału zgłoszono wiele artystycznych zdjęć z głębokim przesłaniem. Niektóre z nich zwracały uwagę na ważne zagrożenia ekologiczne – przypomina Maria Brzezińska.
– Celem KFH było zarażenie szerokiego grona odbiorców pasją do podróżowania, miłością do natury oraz jej piękna. Dzięki tej inicjatywie pragnęliśmy też zwrócić uwagę ludzi na największe zagrożenia ekologiczne, z którymi boryka się nasza planeta – podsumowuje Rafał Zagrobelny.

Wyniki I edycji Konkursu Fotograficznego Hydropolis:

Grand prix – Magdalena Chudzik za zdjęcie pt. Dwa światy

Nagroda publiczności – Zuzanna Czekaj za zdjęcie pt. Dark Souls

I miejsce w kat. Ocean życia – Karolina Grabowska za zdjęcie pt. Globall Pollution

I miejsce w kat. Człowiek i Woda – Piotr Woliński za zdjęcie pt. Aquarius

I miejsce w kat. Miasto i woda – Andrzej Mantaj za zdjęcie pt. Nieokiełznana moc

Wyróżnienia:

W kategorii Ocean życia – Norbert Oksza Strzelecki za zdjęcie pt. Początek

oraz Jakub Przybyła za zdjęcie pt. Drugie życie

W kategorii Człowiek i woda – Andrzej Bocheński za zdjęcie pt. Człowiek i woda

oraz Artur Jastrzębski za zdjęcie pt. Parking

W kategorii Miasto i woda – Paweł Hikisz za zdjęcie pt. Krainy Hadesu oraz Mariusz Pietranek za zdjęcie pt. Żywioły.