Ryszard Horowitz

Ryszard Horowitz

Ryszard Horowitz jest światowej sławy fotografem i specjalistą w zakresie cyfrowego przetwarzania fotografii. Pełni funkcję ambasadora Hydropolis. Urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. Przez pierwsze lata II Wojny Światowej mieszkał wraz z rodziną w getcie krakowskim. Następnie trafił do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – jest jednym z najmłodszych uratowanych stamtąd więźniów.
Fotografią zainteresował się już w wieku czternastu lat – ale to malarstwo wykształciło w nim niezwykłą wrażliwość artystyczną. W roku 1959 przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie żyje i pracuje do dziś. Przez lata rozwijał konsekwentnie swój niezwykły sposób patrzenia na rzeczywistość, w którym odważnie łączy fotografię miejsc i ludzi z niezwykłymi, często surrealistycznymi motywami.

Wodociągi wrocławskie w obiektywie Ryszarda Horowitza

W 2016 roku w strefie wystaw czasowych Hydropolis prezentowano wystawę „Wodociągi wrocławskie w obiektywie Ryszarda Horowitza”. Ekspozycja stanowiła wybór siedemnastu prac, na których artysta przedstawia zabytkowe zabudowania wrocławskiego MPWiK i eksplorujące je zwierzęta. Ryszard Horowitz stworzył te artystyczne kompozycje bazując na wykonanych przez siebie fotografiach przepompowni Świątniki, przepompowni Stary Port, starego Odżelaziacza i jedynej w swoim rodzaju Wieży Ciśnień przy ul. Na Grobli. Wykorzystał także zdjęcia zwierząt autorstwa Grzegorza Leśniewskiego.
Zdaniem artysty, zabytkowe obiekty wrocławskich wodociągów są przykładem wyjątkowego podejścia do architektury przemysłowej. – Zaczarowany świat tych budowli inspiruje, pobudza wyobraźnię, wabi tajemnicą. Przypomina o tych, co przed nami potrafili zakląć piękno w kształt pierwszych wielkoprzemysłowych maszyn, którzy wyznawali przekonanie, że obowiązkiem człowieka jest dbanie, aby cywilizacja nie niszczyła kultury, a technika istoty ludzkiej. Pokazuje nam, że przemysłowe budowle nie muszą razić ubóstwem formy. Wręcz przeciwnie, mogą stanowić o pięknie miasta, w którym mieszkamy – opisuje Ryszard Horowitz.