Rozstrzygnięto 16. Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic

National Geographic Polska już po raz 16. wybrało najlepsze zdjęcia mijającego roku. Przebieg tej rywalizacji śledziliśmy ze szczególną uwagą, ponieważ po raz kolejny patronem Konkursu zostało Hydropolis.

Ten ogólnopolski konkurs tradycyjnie zakończyłby się uroczystą galą finałową w Hydropolis, jednak w tym roku restrykcje sanitarne wymusiły publikację wyników w internecie. Sama pandemia miała również niemały wpływ na konkurs. W tym roku do oceny trafiło ponad 9 000 zdjęć, czyli jedynie o kilka tysięcy mniej niż w zeszłym roku. Jednak biorąc pod uwagę ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju i świecie, oraz skrócony do zaledwie miesiąca okres nadsyłania prac wynik tegorocznej edycji jest fantastyczny.

Decyzją jury laureatką i zdobywczynią tegorocznego Grand Prix została Małgorzata Szura-Piwnik za zdjęcie „Na Fali”, przedstawiające portugalską plażę tuż przed zachodem słońca. Warty odnotowania jest fakt, że trzecia część wszystkich nadesłanych zdjęć była dedykowana kategoriom specjalnym Hydropolis – Człowiek i Woda, Ocean Życia oraz Miasto i Woda. Jedną z jurorek tegorocznej edycji była Wiola Samborska, menedżerka CEE Hydropolis i Działu Marketingu.

Wielki Konkurs Fotograficzny to inicjatywa wielokrotnie nagradzana, m.in. przez miesięcznik branżowy Press i centralę National Geographic Society w Waszyngtonie. Oprócz promowania fotografii, ma przybliżać piękno natury oraz zwracać uwagę na degradację środowiska naturalnego. Dla jego wcześniejszych laureatów, np. Pawła Młodkowskiego lub Mikołaja Nowackiego, triumf w konkursie stał się pierwszym krokiem do wielkiej kariery fotograficznej.

Nagrodę GRANDPRIX otrzymała fotografia „Na fali”, której autorką jest Małgorzata Szura-Piwnik.

Kategoria Fotoreportaż

1. miejsce: Agnieszka Maruszczyk, Chłopięcy dziennik z izolacji.

Wyróżnienie: Jessica Ciupa, Ciemno jest tylko w środku.

Wyróżnienie specjalne: Marzena Bugała, Goalball.

Kategoria Zwierzęta

Kategoria Człowiek i woda

Kategoria Miasto i woda

Kategoria Ocean życia

Kategoria Ludzie

Kategoria Krajobraz